Y Kuşağıyla Çalışmak

Y Kuşağıyla Çalışmak

İlk olarak 3 yıl önce İstanbul’da görev aldığım bir eğitimde duymuştum kuşakların X/Y şeklinde ayrıldığını… Bir sohbet sırasında doğum tarihimi soran katılımcımız “siz Y kuşağındansınız” demişti, ve eklemişti “sizden bir önceki kuşaktanım ben de, X kuşağı”.

Bu kısa sohbet sırasında iki kuşağın arasındaki ayrımın; basit bir tarih/harf kategorilendirmesinden ibaret olmadığını, günlük hayattaki tercihlerinden tutun da iş yaşamındaki davranışlarına kadar yaşamın her alanına yansıdığını öğrenmiştim.

Sonraki zaman içinde kuşaklar arası farklar ve özellikle Y kuşağı ile ilgili bir yayın karşıma geldikçe mutlaka göz atmaya / takip etmeye çalıştım.

Yaptığım okumalarda genellikle gördüm ki; her neslin/kuşağın, bir sonraki için “ah şu yeni nesil” demesinde kendince haklı sebepleri de, anlayamadıkları hususlar da var!  Tıpkı bizim; Z kuşağı olarak kabul edilen 2000 ve sonrasında doğan (bana göre bu tarih 1995-2000 arasını da kapsamalı) gençler için söylediklerimiz gibi…

xyzkusaklari

Evet, nesiller X, Y, Z olarak ayrılıyor. Fakat nesillerin belirli noktalarda birleştirilmesi, hatta birleşirken aralarda geçişlerin olması insanlığın uyum içinde yaşaması için şart! Bu uyumu sağlamada da nesillerin özellikleri devreye giriyor…Her bir nesil eğer birbirinin özelliğini bilir ve ona göre anlayış geliştirirse uyum içinde yaşamak ancak o zaman mümkün olacaktır.

Tuğçe ÇAMSARI da “Y kuşağını anlama”yı kolaylaştıracak, bu kuşağa dahil kişilerle iş hayatında verimliliği/mutluluğu yakalatacak noktaları maddeler halinde gayet keyifli bir dille özetlemiş; mutlaka okumanızı öneriyorum.

Yazıyı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.
www.hakanbabac.net Y Kuşağını İş Hayatında Nasıl Mutlu Edersiniz?

Ayrıca; aşağıdaki bağlantılar da X’den Z’ye nesiller ve nesiller arası farklar hakkında fikir verici olacaktır:

İyi okumalar…

Mini-Kitap: JavaScript

Mini-Kitap: JavaScript

Mini-Kitap: CSS

Mini-Kitap: CSS

Zaman Yönetiminde Önem ve Aciliyet Dengesi

Zaman Yönetiminde Önem ve Aciliyet Dengesi

Mini-Kitap: HTML

Mini-Kitap: HTML

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*