Zaman Yönetiminde Önem ve Aciliyet Dengesi

Zaman Yönetiminde Önem ve Aciliyet Dengesi

İşlerimizi; başlangıçta kendimizden emin kararlarla tayin ettiğimiz süreler içinde yapamayınca/yetiştiremeyince hep “biraz daha zaman” vurgusu yapıyoruz; “bu işe bu süre çok kısaymış”, “aslında bitti ama son rötuşlar kaldı” serzenişleri içinde!

Zamanın yetersizliğinden şikayet etme, topu süre azlığına atma; bir kaçış/kurtuluş yoluymuş gibi duruyor… Oysa hepimiz biliyoruz ki; sorunun nedeni de çözümü de kendimizde: ZAMANI YÖNETEMİYORUZ!

“Zaman yönetimi”, zamanı nelere harcadığımızı tespit etmekle başlar. Çalışmalarımız sırasında en çok bölünmemize/zaman kaybetmemize sebep olan nedenleri analiz ederek bu nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik çözümleri/iyileştirmeleri planlayıp, bunları kararlılıkla uygulamamız; “zamanı etkin ve verimli kullanma” adına atılmış temel adımlar olacaktır.

Planlama ve uygulama sürecinde de; çalışırken hiçbir şey üretmeyip en çok vakit kaybettiğimiz noktayı, “acil” ile “önemli” ayrımını net olarak yapmamız gerekiyor. “Önceliği hangisine versek?” diye düşünüp, ne yardan ne serden vazgeçen bir mantık içinde, acil olanı da önemli olanı da aynı anda yürütmeye kalktığımızda ikisinde de sonuca varamıyor, üstüne üstlük ciddi bir zaman israfı yaşamış oluyoruz.

Peki hangisi öncelikli olmalı; önemli olan mı, acil olan mı? Bu soruya direkt olarak “önemli” yada “acil” demek mümkün değil! İhtiyacı aciliyet ve önem derecesine göre ele almak, en doğru yanıtı vermemizi kolaylaştıracaktır.

ABD eski başkanlarından Dwight Eisenhower tarafından geliştirilen ve aşağıda gösterilen Eisenhower Matrisi, bu belirsizliği sonlandırmak için referans alınabilecek önemli bir çalışma olarak literatürde yerini almıştır.

hakanbabac.net

Matrisi doğru takip edebilmek ve uygulayabilmek için dikkat etmemiz gereken iki önemli nokta var:

  • İşlerimizi doğru şekilde kategorize etmek,
  • İşlerimizin önem ve aciliyetindeki değişiklikleri takip edip uygun kategori geçişlerini yapmak, buna göre öncelikleri güncellemek…

İş planlaması sürecinde; yapılacak işleri sıralayıp önceliklendirirken, bu modeli uygulamamızın önemli derecede yarar sağlayacağını düşünüyorum.

Yine Eisenhower’a ait olduğunu öğrendiğim bir sözle yazımı bitiriyorum:
Önemli olan sıklıkla acil değildir, acil olan ise sıklıkla önemsizdir.

Yazıyı hazırlarken faydalandığım bağlantıları aşağıdan inceleyebilirsiniz:

 

Mini-Kitap: JavaScript

Mini-Kitap: JavaScript

Mini-Kitap: CSS

Mini-Kitap: CSS

Y Kuşağıyla Çalışmak

Y Kuşağıyla Çalışmak

Mini-Kitap: HTML

Mini-Kitap: HTML
Comments Was Closed